Plánování 1.část - datum,spolupráce,počet hostů *
Všechny vás tu zdravím.
Mám tu pro vás jeden z mnoha článků, ve kterých najdete různé rady, nápady a postupy pro organizaci vašich akcí. Sice nejsem profesionální organizátor, ale velice ráda připravuji různé oslavy pro sebe a své přátelé.
1. Datum, spolupráce, počet hostů
Jako první věc, kterou byste měli naplánovat, je datum akce.
Datum vybírejte, co nejdříve dopředu. Jelikož většina vašich pozvaných hostů určitě chodí do školy, práce či mají brigády, musí být dostatečně dopředu informováni, na jaký den si mají sjednat volno. Nezapomeňte ale, že datum, které vyberete, NEMŮŽETE OPAKOVANĚ PŘESOUVAT (měnit). Chápu, každý chce, aby den konání jakékoliv akce vyhovoval co nejvíce lidem. Myslete ovšem na to, že časté posouvání data může hodně hostů odradit, nabouráte jim osobní či pracovní rozvrh nebo budou muset kvůli vám několikrát v jednom týdnu opakovaně vysvětlovat nadřízenému, proč potřebují svou dovolenou už po třetí přesunout na jiný den.
Ze svých zkušeností vím, že při každém plánování se najde někdo, kdo má s daným dnem velký problém a snaží se datum přesunout nejlépe 4x během jednoho týdne. Uvědomte si, že se nemůžete zavděčit všem a pokud chystáte svou akci nebo třeba oslavu pro svého kamaráda/ku, datum musí především vyhovovat vám nebo oslavenci.
Pokud vaši hosté mají zájem o setkání s vámi, čas si najdou. Pokud nemůžou, hold se s vámi uvidí jindy.
Já osobně si datum vybírám podle své menstruace a podle místa konání. Ano, vím, teď se mnozí z vás chytají za hlavu a kroutí očima. Ale vsadím se, že většina žen mě jistě pochopí. Pokud žena plánuje jakoukoliv akci, chce mít jistotu, že se bude moc bavit bez omezení, což menstruace je. Ze zkušenosti vím, jak moc je otravné, když se musíte věnovat svým hostům a dělat různé aktivity, při kterých myslíte neustále na to samé. NEPROTEKLA JSEM? MÁM SEBOU PRÁŠEK, KDYŽ PŘIJDOU KŘEČE? MÁM SEBOU DOST TAMPŮNŮ ?
Věřte mi, že tohle dokáže otrávit náladu a večer naprosto každé.
Jistě, pro muže je to asi těžké pochopit. Ovšem musíte si uvědomit, že pro nás je to hodně nepříjemné a většinu akce nemusíme být kvůli této situaci ve své kůži (otrávené, nepříjemné).
Pokud tedy domlouvám se svými hosty den konání, využívám k tomu sociální sítě (skupina, skupinový chat) Dám na výběr nejméně ze třech dnů a podle množství souhlasů a drobných úprav rozhodnu konečné datum.
! POZOR! Den, který vyberete, by se neměl překrývat s nějakou jinou, velkou událostí, o které víte, že ji chce většina vašich přátel navštívit (koncert, festival). Mohlo by se totiž stát, že kvůli jiné akci vám vaši hosté odvolají účast na poslední chvíli. Také je vhodné si ohlídat, zda i vy sami bude v daném termínu stíhat a zda budete mít opravdu volno.
Asi semnou bude většina z vás souhlasit, když řeknu, že skoro pro každou akci je nejvhodnější víkend. Z mé zkušenosti je nejlepším dnem SOBOTA (tedy ze soboty na neděli) a to právě kvůli práci, brigádě nebo škole. Málo kdo bude totiž nadšený, že po dlouhém a namáhavém dni má jet na velkou akci nebo na poslední chvíli shánět nějakou pozornost pro hostitele. Proto je vhodné nechat pátek volný a mít tak možnost na poslední nákupy a odpočinek před akcí. Dále tak získáte dost času na celkové přípravy pro druhý den.

Dalším důležitým bodem je rozhodnutí zda budete akci připravovat sami či se rozhodnete spojit např. vaše a kamarádčiny narozeniny v jednu velkou oslavu nebo jen naplánujete akci společně.
Každá spolupráce zahrnuje různé výhody a nevýhody. Na první dojem se může zdát, že příprava akce ve více lidech bude prospěšná, no, bohužel tomu tak nebývá vždy. Spolupráce s kamarády je spíše takovou zkouškou vašeho přátelství. Během příprav dochází k různým neshodám, jako právě při výběru místa, kde každý chce něco jiného, doprava na akci (hosté z každé strany mají jiné možnosti), průběh, typ akce a výběr hostů, které byste chtěli pozvat.
Podle mých zkušeností je asi nejobtížnějším bodem výběr hostů. Mám zkušenosti se situací, kdy bylo náročné dohodnout se koho pozvat a koho ne. Musíte si totiž uvědomit, že váš kamarád nemusí mít v lásce některé vaše kamarády a naopak. Také dochází k problémům ohledně typů lidí. Někteří lidé se nemusí cítit dobře ve velké skupině lidí či přímo odmítají jít na akci, kde nebudou nikoho znát.
Záleží tedy pouze na vaší komunikaci a na tom, zda jste schopni se někoho vzdát či se chovat jako dospělí a danou osobu překousnout.
Doporučuji, pokud víte, že máte mezi přáteli někoho, kdo se sem tam chová poněkud výstředně, lehce upozorněte některé citlivější osoby na jeho chování. Předejte tak často opakovaným dotazům a poznámkách ostatních lidí. A pokud víte, že vámi milovaný host je jednoduše naprostý BLBEC, připomeňte mu, že není nutné se neustále předvádět (moc to nepomáhá).
Na druhou stranu má spolupráce hodně výhod, a pokud nejste malé děti, vše se dá velmi jednoduše vyřešit. Společná práce na přípravách má ty výhody, že veškeré náklady a plánování není jen na vás. Lépe rozvrhnete nákupy, finance, způsob dopravy, má vám kdo pomoc s přípravou občerstvením a úklidem. Také získáte více nápadů, zkušeností a možností které můžete na danou akci využít.
Výhody
- Více nápadů
- Lepší rozdělení nákladů (peníze, nákupy)
- Více možností pro výběr místa
- Snadnější nakupování
- Vzájemná pomoc při přípravě jídla a výzdoby
- Možnost pozvat více hostů
Nevýhody
- Nedostatečná spolupráce
- Obtížnější výběr termínu a místa
- Náročnější výběr hostů
- Velké množství hostů
Co se týče počtu pozvaných, opět záleží, zda se jedná o spolupráci nebo samostatnou přípravu.
Když zvete kamarády na oslavu, musíte počítat s tím, že vám nebudou možná hned schopni odpovědět, zda na 100% přijdou či nikoliv. Je potřebou dát jim dost času aby vám mohli termín potvrdit. Též se může stát, že budou z osobních důvodů nucení akci odvolat (klidně i na poslední chvíli). Proto své přátele vždy zvu postupně. Podle toho jakou mám odezvu, pozvu další kamarády, aby nás na dané akci nebylo málo. Neříkám, že malé akce jsou špatné. Též mám ráda klidné posezení s pár přáteli, ale počet hostů je dost důležitý právě pro vás a nákup občerstveni či rezervace míst v nějakém podniku. Proto si dopředu určete, kolik hostů chcete na akci pozvat.
Pokud se jedná o spolupráci je dobré pro začátek pozvat stejný počet hostů 10 a 10. Teprve pak podle reakce pozvaných doplnit volná místa.
Zde bych tento menší úvod (datum, spolupráce, počet hostů) ukončila. Doufám, že se vám článek zalíbil, jelikož už teď pro vás připravuji pokračování.
Pokud se chystáte plánovat nějakou menší akci a chtěli byste poradit, neváhejte mi napsat na můj email. GoldenDeer@seznam.cz
Vaše GoldenDeer